Viktor Orban Kimdir? « Macaristan Postası | Avrupa'da bir ülke

Macaristan Devlet Bursları açıklandı

GEREKLİ BİLGİLER, GÜNDEM

Viktor Orban Kimdir?

Bu biyografi 21 Aralık 2020 - 3:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Viktor Mihály Orbán (d. 31 Mayıs 1963, İstolni Belgrad, Macaristan), Macar siyasetçi ve 2010 yılından beri Macaristan Başbakanı. Aynı zamanda 2003 yılından beri Fidesz partisinin genel başkanıdır.

Segeşvahervar’da doğan Orbán, 1987 yılında Eötvös Loránd Üniversitesi’nde hukuk okuyup mezun oldu. Pembroke Koleji’nde kısa bir süre politika eğitimi gören Orbán, Macaristan’da başlayacak olan 1989 Devrimleri öncesinde ülkesine döndü ve Macar Yurttaş Birliği adlı siyasî öğrenci oluşumuna katıldı. Kendisinin liderliği altında Fidesz, başlangıçtaki klasik liberal ve Pro-Avrupacılık ideolojilerinden çıkarak merkez sağ ve ulusal muhafazakârlık çizgisine doğru kaydı.

1989’da, Imre Nagy önderliğinde 1956’da gerçekleştirilen ancak bastırılan Macar Devrimi ve şehitleri anma etkinliğinde verdiği bir nutukta, Sovyet birliklerinin Macarsitan’dan çekilmesini açıkça talep etti ve böylelikle ulusal çapta tanınan bir politikacı hâline geldi.

1989’da, tek partili komünist Macaristan Halk Cumhuriyeti’nin lağvedilmesinin ardından yapılan ilk demokratik seçimlerde milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Üç yıl sonra yapılan 1998 genel seçimlerinde Fidesz, parlamentoda çoğunluğu elde etti ve Viktor Orbán ilk kez başbakan seçildi. Ancak Orbán ve Fidesz, 2002 ve 2006 genel seçimlerini Macar Sosyalist Partisi’ne karşı az farkla kaybetti ve Orbán sekiz yıl boyunca ana muhalefet lideri olarak siyaset yaptı. Zaman içinde sosyalist hükümete olan destek azaldı, hatta dönemin sosyalist başbakanı Ferenc Gyurcsány’ın basına kapalı bir toplantıda, nahoş bir üslûp kullanarak konuşması ve bürokratların halka yalan söylediğini itiraf etmesi ve ardından bu konuşmasının basına sızdırılmasıyla başlayan sürecin ardından sosyalist parti desteğini iyice kaybetti ve Fidesz, 2010 genel seçimlerini ezici bir çoğunlukla kazandı. Ardından Orbán’ın başbakanlıktaki 2. dönemi başladı.

Parlamentodaki üstünlüğünü 2014 ve 2018 seçimlerinde de koruyan Fidesz partisi ve Orbán, anayasada birtakım köklü değişikliklere öncülük etti.

1993 yılında Fidesz’in ilk başkanı seçildi. 1998-2002 yılları arasında Macaristan Başbakanı olarak görev yaptı. Partisi, Nisan 2010 seçimlerinde %50’nin üstünde oy alarak, Macaristan Ulusal Meclisi’nde büyük çoğunluk elde etmiştir. 29 Mayıs 2010 tarihinde ikinci kez başbakanlık görevine başlamıştır.

Orbán Kasım 2020’de, 1875-1890 yılları arasında başbakanlık görevini yürüten Kálmán Tisza’yı geride bırakarak 14 yıl 156 günlük başbakanlık süresi ile Macaristan tarihi’nin en uzun süre görevde kalan başbakanı unvanını aldı.

HAYATI
Orbán 31 Mayıs 1963’te Segeşvahervar’da orta sınıf bir ailenin; tarım mühendisi Győző Orbán’ın ve ve konuşma terapisti Erzsébet Sípos’un ilk oğlları olarak dünyaya geldi. Çocukluğunu Fejér kentinin yakınlarındaki kasabalarda geçiren Orbán, 1981 yılında bu bölgedeki Blanka Teleki Lisesi’nden mezun oldu.İki yıllık zorunlu askerlik görevini tamamladıktan sonra Budapeşte’deki Eötvös Loránd Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı ve yüksek lisans tezini Polonya Dayanışma Hareketi üzerine yazdı. 1987 yılında mezun olduktan sonra, Szolnok kentinde iki yıl yaşadı ve ardından Budapeşte’deki Tarım ve Gıda Bakanlığı’nda sosyolog olarak işe başladı.

1989 yılında, Oxford Üniversitesi’ne bağlı Pembroke Koleji’nde siyaset bilimi okumak için Açık Toplum Enstitüsü’nden burs aldı. Bu kolejdeki danışman hocası Hegelci siyasi filozof Zbigniew Pelczynski idi. Konuşması ülke çapında takdir topladı ve Orbán bu konuşmasıyla ulusal çapta tanınır hâle geldi.

14 ve 15 yaşındayken, okulunun komünist gençlik örgütünün (KISZ) sekreterliğini yaptı. (KISZ üyeliği, üniversite kabulü için zorunluydu). Orbán, daha sonra verdiği bir röportajda, siyasî görüşünün askeri hizmet sırasında keskin bir şekilde değiştiğini söylemiş ve daha önce kendisini komünist rejimin ‘naif ve özverili bir destekçisiʼ olarak gördüğünü belirtmiştir.

ERKEN DÖNEM SİYASETİ
30 Mart 1988’de kurulan Fidesz’in (Mac. Fiatal Demokraták Szövetsége, “Genç Demokrat İttifakı”) kurucu üyelerinden biri olan Orbán, Fidesz’in ilk sözcüsü olarak siyasal kariyerine başladı. Fidesz’in kurucuları ve ilk üyeleri, Viktor Orbán da dahil olmak üzere, komünist rejime muhalif olan Bibó István Koleji öğrencileriydi. Bu kolejde Orbán, sosyal bilimler dergisi Századvég’i (‘Yüzyılın Sonu’) çıkarttı.

1989’da Budapeşte’deki Kahramanlar Meydanı’nda, Imre Nagy ve bastırılan Macar Devrimi sonrasında komünist rejim tarafından idam edilen devrimcileri anma töreninde Orban siyasal bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, Macaristan Halk Cumhuriyeti’ndeki Kızıl Ordu birliklerinin geri çekilmesini ve serbest seçilerin yapılması için çağrıda bulundu. 1989 yazında, Macaristan Halk Cumhuriyeti’nin ve tek partili komünist rejimin lağvedilmesinin ardından düzenlenen ve yeni demokratik düzenin nasıl olacağına dair tartışmaların yapıldığı Yuvarlak Masa Görüşmeleri’ne, Fidesz’i temsilen, László Kövér ile birlikte bu görüşmelere katılmıştır.

1990 genel seçimlerinde partisinin Pest şehrinden milletvekili seçildi. Fidesz’in parlamentodaki grup başkanı olarak atandı ve bu görevine Mayıs 1993’e kadar devam etti. 18 Nisan 1993 tarihinde, Orbán, kurulduğu günden bu yana ortak bir kurulca yönetilen Fidesz’in yapısının değiştirilmesiyle ilk ve tek başkanı seçildi. Kendisinin liderliği altında, Fidesz yavaş yavaş özgürlükçü bir öğrenci kolektifinden, merkez sağ bir halk partisine dönüştü.

Muhafazakâr bir çizgiye kayış, parti üyeleri arasında ciddi bir bölünmeye sebep oldu. Péter Molnár, Gábor Fodor ve Zsuzsanna Szelényi gibi önemli figürler de dahil olmak üzere, bazı üyeleri partiden ayrıldı ve liberal partiye katıldılar.

1994 genel seçimlerinde Fidesz zar zor %5 barajını aşabildi. Bu seçimde Orbán Fejér kentinden milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 1994-1998 yılları arasında Avrupa Entegrasyon İşleri Komitesinin başkanlığını yaptı.

Bu dönemde merkez sağın baskın partisi Macar Demokrat Forumu (MDF) güç kaybederken, Fidesz ciddi bir destek toplamaya başlayarak merkez sağdaki boşluğu doldurmaya başladı.

1992 yılının Eylül ayında, Orbán, Liberal Enternasyonal’in başkan yardımcılığına seçildi. Ancak Kasım 2000’de Fidesz, Liberal Enternasyonal’den ayrıldı ve muhafazakâr enternasyonel olan Avrupa Halk Partisi’ne katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

C. Gülşen Karanis Ekşioğlu

Gülşen Karanis Ekşioğlu, AFS bursu ile bir sene Almanya’da okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2003’de mezun olmuş, İşletme alanında Yüksek Lisansını ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde 2014’de tamamlamıştır. 2019’da Yale Üniversitesi’nin Kadın Liderler, 2020’de MIT’nin Dijitalleşme Programını tamamlayan Karanis Ekşioğlu, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Küresel Siyaset Bölümü’nde Doktora çalışmalarına devam etmektedir. Uluslararası Diplomasi Enstitüsü tarafından 2007 senesinde “Genç Küresel Lider” olarak seçilmiş; Türk-Alman İş Konseyi’nde Yürütme Kurulu, Uluslararası İşbirliği Platformu’nda ise İcra Kurulu Üyeliği yapan K…

Ahmet Akif Oktay Kimdir?

Ahmet Akif Oktay (d. 1961, Yalvaç, Isparta) Türk büyükelçi. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Aynı yıl Dışişleri Bakanlığı'na girmiştir. Çeşitli görevlerin ardından 2002-2005 yıllarında Bingazi Başkonsolosu, 2005 yılında kısa bir süre Dışişleri Bakanlığı Genel ve İkili Ekonomik İşler Dairesi Başkanı, 2005-2007 yılları arasında Rotterdam Başkonsolosu, 2007-2008 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesi Başkanı, 2008-2011 yılları arasında ise Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Oktay 2011-2015 yılları arasında Vietnam Büyükelçisi olarak görev yapmış, 2016 yılında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'n…

Peter Szijjarto Kimdir?

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó 30 Ekim 1978 doğumludur.23 Eylül 2014'ten beri Dışişleri ve Ticaret Bakanı olan Macar bir politikacıdır . Daha önce Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Parlamento Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı. Haziran 2012'de Başbakanlık Dışişleri ve Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı . 1998 yılında Fidesz'e katıldı . Aynı yıl Győr şehrinde belediye yönetimi üyeliğine seçildi ve 2006-2010 yılları arasında tekrar manda aldı. 2005 yılında Fidesz'in gençlik örgütü olan Fidelitas'ın başkanlığına seçildi ve 2009 yılına kadar bu görevi sürdürdü. İlk olarak 2002'de Millet Meclisi üyesi oldu . 2006, 2010, 2014 ve 2018 yıllarında da görev a…

Ferenc Liszt Kimdir?

1811’de Doborjan’da doğdu. Doğduğu topraklar bugün Avusturya’nın Burgerland bölgesinde kalmıştır. Babası Kont Esterhazy ailesinin orkestrasında da çalan bir müzisyendi. Böyle bir ortamda doğan ve büyüyen Ferenc Liszt’in müziğe olan yatkınlığı kısa sürede ortaya çıkmıştı. İlk kez 9 yaşında bir konser verdi ve konser çok büyük yankı uyandırdı. Avusturya Macaristan İmparatorluğunun kültürel sentezinde büyüyen, Macar babası ve Avusturyalı Annesi nedeniyle etnik anlamda çift kimlikli olan Liszt kendini öncelikle Macar olarak gördü. Peşte’de başladığı müzik eğitimine sonra Vinaya’da devam etti. Dönemin en usta müzisyenlerinden ders aldı. Piyano hocası Beethoven’in öğrencilerinden Carl Czerny, müzik tarihi ve teorisi hocası ise Mozart…

İstván Széchenyi Kimdir?

Kont İstván Széchenyi 21 Eylül 1791’de  Viyana’da çok önde gelen bir Macar soylu ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Evde hem Almanca ve hem de Macarca konuşulurdu. Avusturya Askeri okuluna gitti ve günlüklerini de Almanca olarak tuttu. On altı yıl boyunca imparatorluk ordusunda subay olarak görev yaptı. Pek çok çarpışmaya katıldı, madalyalarla ödüllendirildi. 1826’da ordudan ayrıldı. Orduda hizmet ettiği yıllarda kendini çok yetiştirmişti. Avrupa’nın pek çok ülkesini gezmiş, bu ülkelerdeki reformlarla tanışmıştı. Bu seyahatleri esnasında Macaristan’daki ekonomik ve toplumsal koşulların çok geri olduğunu anlamıştı. Bu nedenle Macaristan’da gelişmenin önünü açabilecek, ekonomik ve kültürel gelişmeyi hızlandırabilecek toplumsal kurumlar…

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askeri Lisesi’ni bitirdi. 1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu. Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı S…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ