İstván Széchenyi Kimdir? « Macaristan Postası | Avrupa'da bir ülke

Macaristan Devlet Bursları açıklandı

GEREKLİ BİLGİLER, GÜNDEM

İstván Széchenyi Kimdir?

Bu biyografi 06 Ocak 2020 - 5:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstván SzéchenyiKont İstván Széchenyi 21 Eylül 1791’de  Viyana’da çok önde gelen bir Macar soylu ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Evde hem Almanca ve hem de Macarca konuşulurdu. Avusturya Askeri okuluna gitti ve günlüklerini de Almanca olarak tuttu. On altı yıl boyunca imparatorluk ordusunda subay olarak görev yaptı. Pek çok çarpışmaya katıldı, madalyalarla ödüllendirildi. 1826’da ordudan ayrıldı.

Orduda hizmet ettiği yıllarda kendini çok yetiştirmişti. Avrupa’nın pek çok ülkesini gezmiş, bu ülkelerdeki reformlarla tanışmıştı. Bu seyahatleri esnasında Macaristan’daki ekonomik ve toplumsal koşulların çok geri olduğunu anlamıştı. Bu nedenle Macaristan’da gelişmenin önünü açabilecek, ekonomik ve kültürel gelişmeyi hızlandırabilecek toplumsal kurumların ve derneklerin hayata geçirilmesini hedef olarak belirlemişti.  İlk olarak atçılığın ve at yarışlarının Macaristan’da yaygınlaştırılmasını amaçladı.

Kont İstván Széchenyi’nin ikinci önemli adımı Macar Bilimler Akademisinin kuruluşuyla ilgilidir. Macar parlamentosunda 1825 yılında yaptığı bir konuşmada Macar bilim hayatı açısından çok belirleyici bir çağrıda bulunmuştur. Macar bilim adamlarının çalışmalarını hızlandırmak ve kolaylaştırmak için tam bir yıllık gelirini bağışlamış ve herkesi de bu amaçla bağış yapmaya çağırmıştır. Bunun sonucunda da 1827 yılında Macar Bilimler Akademisi kurulmuştur. Yine aynı dönemde kurulan Ulusal Gazino da, toplumun önde gelenlerinin bir araya geldiği ve toplumsal sorunların konuşulup tartışıldığı bir mekân olarak faaliyet göstermiştir.

 

Tuna nehrinin gemi ve teknelerin rahatça sefer yapabileceği bir nehir haline gelmesi için nehir yataklarının düzenlenmesi projesi de Kont İstván Széchenyi’nin önem verdiği bir projedir.1830 yılında kendi gözleriyle de var olan durumu görmek için Tuna nehri üzerinden vapurla İstanbul’a kadar seyahat etmiştir. Bunun ardından da nehir yataklarının düzenlenmesi projesi başlamış ve on yıl süren bu çalışma önemli nehirlerin yataklarının gemiciliğe uygun hale getirilmesiyle sonuçlanmıştır.  Nehri faaliyetinin bir parçası olarak da Budapeşte’de ilk kalıcı körü olan Zincirli Köprü’yü ve onun devamı olarak da Budin tepesi altındaki tüneli inşa ettiren de odur.

 

Ülke ekonomisinin hızlandırması için ülkede Ticaret Bankasını kurduran da kendisidir. Bu faaliyetin bir ön aşaması olarak ünlü kitabı Kredi (Hitel) 1830 yılında yayınlanmıştır. Kitap ülkede ekonomik modernizasyonun ayrıntılı bir planını da içermektedir. Bir yıl sonra piyasaya çıkan Dünya (Világ) adlı temel eserinde de bu projeyi anlatmaya devam eder.

 

1848-1849 yıllarındaki Macar Bağımsızlık Savaşı döneminde Macar Bağımsızlığı hükümetinde beş ay ulaştırma bakanı olarak görev yaptı. Aynı dönemin bir diğer önemli devlet adamı olan Kossuth’un görüşlerine pek çok noktada katılmıyordu. Savaş sürecinin onun on yıllardır çabalayarak yarattığı değerleri ortadan kaldıracağını düşünüyor ve Macar ulusunun kaybedeceğinden korkuyordu. Bu kaygıları o kadar güçlüydü ki, aklı selimini de kaybetmesi tehlikesi baş göstermişti. 1848 yılının sonbaharında doktorunun tavsiyesiyle akıl hastanesine yattı.

Savaşın kaybedilmesinin ardından korkuları daha da arttı. Ancak yazı ve makalelerini sürdürdü. 1859 yılında yayınlanan Ein Blick başlıklı hiciv türü makalede Avusturya’nın Macaristan üzerinde kurduğu baskı rejimiyle alay ediyordu. 1960’da siyasi polis tarafından kaldığı mekânda arama yapıldı. Bu aramada pek çok belgesine el konulmasının ardından Széchenyi intihar etti.

Özel hayatı da politik hayatı kadar hareketliydi. 11 yıldır aşık olduğu evli bir kadınla, onun dul kalmasının ardından evlendi. Evlendiğinde eşinin 7 çocuğu vardı. 3 de ortak çocukları oldu.

 

En küçük oğlu olan Kont Ödön Széchenyi hem Macaristan’da ve hem de daha sonra Osmanlı İmparatorluğunda ilk devlet itfaiyesini kuran adamdır. Beşiktaş’taki  İtfaiye Müzesi onun adını  taşır (Kont Szechenyi İtfaiye Müzesi). Buda kalesindeki yamaç treni ve İstanbul Beyoğlu’ndaki tünel de onun girişimiyle inşa edilmiştir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

C. Gülşen Karanis Ekşioğlu

Gülşen Karanis Ekşioğlu, AFS bursu ile bir sene Almanya’da okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2003’de mezun olmuş, İşletme alanında Yüksek Lisansını ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde 2014’de tamamlamıştır. 2019’da Yale Üniversitesi’nin Kadın Liderler, 2020’de MIT’nin Dijitalleşme Programını tamamlayan Karanis Ekşioğlu, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Küresel Siyaset Bölümü’nde Doktora çalışmalarına devam etmektedir. Uluslararası Diplomasi Enstitüsü tarafından 2007 senesinde “Genç Küresel Lider” olarak seçilmiş; Türk-Alman İş Konseyi’nde Yürütme Kurulu, Uluslararası İşbirliği Platformu’nda ise İcra Kurulu Üyeliği yapan K…

Ahmet Akif Oktay Kimdir?

Ahmet Akif Oktay (d. 1961, Yalvaç, Isparta) Türk büyükelçi. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Aynı yıl Dışişleri Bakanlığı'na girmiştir. Çeşitli görevlerin ardından 2002-2005 yıllarında Bingazi Başkonsolosu, 2005 yılında kısa bir süre Dışişleri Bakanlığı Genel ve İkili Ekonomik İşler Dairesi Başkanı, 2005-2007 yılları arasında Rotterdam Başkonsolosu, 2007-2008 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesi Başkanı, 2008-2011 yılları arasında ise Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Oktay 2011-2015 yılları arasında Vietnam Büyükelçisi olarak görev yapmış, 2016 yılında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'n…

Peter Szijjarto Kimdir?

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó 30 Ekim 1978 doğumludur.23 Eylül 2014'ten beri Dışişleri ve Ticaret Bakanı olan Macar bir politikacıdır . Daha önce Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Parlamento Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı. Haziran 2012'de Başbakanlık Dışişleri ve Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı . 1998 yılında Fidesz'e katıldı . Aynı yıl Győr şehrinde belediye yönetimi üyeliğine seçildi ve 2006-2010 yılları arasında tekrar manda aldı. 2005 yılında Fidesz'in gençlik örgütü olan Fidelitas'ın başkanlığına seçildi ve 2009 yılına kadar bu görevi sürdürdü. İlk olarak 2002'de Millet Meclisi üyesi oldu . 2006, 2010, 2014 ve 2018 yıllarında da görev a…

Viktor Orban Kimdir?

Viktor Mihály Orbán (d. 31 Mayıs 1963, İstolni Belgrad, Macaristan), Macar siyasetçi ve 2010 yılından beri Macaristan Başbakanı. Aynı zamanda 2003 yılından beri Fidesz partisinin genel başkanıdır. Segeşvahervar'da doğan Orbán, 1987 yılında Eötvös Loránd Üniversitesi'nde hukuk okuyup mezun oldu. Pembroke Koleji'nde kısa bir süre politika eğitimi gören Orbán, Macaristan'da başlayacak olan 1989 Devrimleri öncesinde ülkesine döndü ve Macar Yurttaş Birliği adlı siyasî öğrenci oluşumuna katıldı. Kendisinin liderliği altında Fidesz, başlangıçtaki klasik liberal ve Pro-Avrupacılık ideolojilerinden çıkarak merkez sağ ve ulusal muhafazakârlık çizgisine doğru kaydı. 1989'da, Imre Nagy önderliğinde 1956'da gerçekleştirilen ancak bastırılan Macar Devrimi ve…

Ferenc Liszt Kimdir?

1811’de Doborjan’da doğdu. Doğduğu topraklar bugün Avusturya’nın Burgerland bölgesinde kalmıştır. Babası Kont Esterhazy ailesinin orkestrasında da çalan bir müzisyendi. Böyle bir ortamda doğan ve büyüyen Ferenc Liszt’in müziğe olan yatkınlığı kısa sürede ortaya çıkmıştı. İlk kez 9 yaşında bir konser verdi ve konser çok büyük yankı uyandırdı. Avusturya Macaristan İmparatorluğunun kültürel sentezinde büyüyen, Macar babası ve Avusturyalı Annesi nedeniyle etnik anlamda çift kimlikli olan Liszt kendini öncelikle Macar olarak gördü. Peşte’de başladığı müzik eğitimine sonra Vinaya’da devam etti. Dönemin en usta müzisyenlerinden ders aldı. Piyano hocası Beethoven’in öğrencilerinden Carl Czerny, müzik tarihi ve teorisi hocası ise Mozart…

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askeri Lisesi’ni bitirdi. 1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu. Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı S…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ