Gazetecilere Yönelik Tehditler Artışta « Macaristan Postası |

Macaristan Devlet Bursları açıklandı

GEREKLİ BİLGİLER, GÜNDEM

Gazetecilere Yönelik Tehditler Artışta

Bu haber 30 Ocak 2020 - 1:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Macaristan’daki gazetecilik yine mercek altında.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi gazetecilerin korunması konusunda Avrupa devletlerini uyaran bir karar aldı… Kararda özellikle Azerbaycan, Macaristan, Rusya ve Türkiye’deki duruma işaret edildi… Kararda Türkiye’nin, “Avrupa’da en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke” olduğuda vurgulandı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, “Avrupa’da Gazetecilerin Güvenliği ve Medya Özgürlüğü Üzerindeki Tehditler” başlıklı rapor ve beraberindeki karar tasarısını 19’a karşı, 83 oyla kabul etti.

Rapor, 2017-2019 döneminde Avrupa’da gazetecilerin güvenliği ve medya özgürlüğüne yönelik tehditlerle ilgili kapsamlı bir bilanço sunuyor.

Buna göre, gazetecilere yönelik fiziki tehdit ve şiddet Avrupa genelinde artışta.

Avrupa Konseyi Gazeteciler Platformu’na göre sadece 2018’de 6’sı Rusya; 5’i Ukrayna; 2’si Türkiye; 2’si Azerbaycan; 1’i Karadağ; 1’i de Sırbistan’da olmak üzere Avrupa’da 17 gazeteci öldürüldü.

Rapora göre; Avrupa ülkelerinde gazetecilere yönelik “keyfi tutuklamalar, işkence ve suikastler” çoğalıyor.

Gazeteciler internet ve sosyal medyada taciz ediliyor, ırkçı gruplar ve suç örgütlerinin saldırılarına hedef oluyor.

Rapora göre gazetecilere karşı işlenen suçları gerçekleştirenlerin çoğu cezalandırılmıyor, bu da devletlerin gazetecileri gerektiği gibi koruyamadığını gösteriyor.

Birçok Avrupa ülkesinde hakaret suçu, terörle mücadele, ulusal güvenlik, kamu düzeni, nefret suçu veya tarihle ilgili suçları düzenleyen yasalar “gazetecilerin gözünü korkutmak ve susturmak” için kullanılıyor.

Raporda; Almanya, İtalya ve Macaristan’da aşırı sağcı grupların gazetecilere yönelik saldırıları, Fransa’da sarı yeleklilerin eylemlerinde güvenlik güçlerinin gazetecilere yönelik sert tutumuna da dikkat çekildi.