Ferenc Liszt Kimdir? « Macaristan Postası | Avrupa'da bir ülke

Macaristan Devlet Bursları açıklandı

GEREKLİ BİLGİLER, GÜNDEM

Ferenc Liszt Kimdir?

Bu biyografi 06 Mayıs 2020 - 5:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

1811’de Doborjan’da doğdu. Doğduğu topraklar bugün Avusturya’nın Burgerland bölgesinde kalmıştır. Babası Kont Esterhazy ailesinin orkestrasında da çalan bir müzisyendi. Böyle bir ortamda doğan ve büyüyen Ferenc Liszt’in müziğe olan yatkınlığı kısa sürede ortaya çıkmıştı. İlk kez 9 yaşında bir konser verdi ve konser çok büyük yankı uyandırdı.

Avusturya Macaristan İmparatorluğunun kültürel sentezinde büyüyen, Macar babası ve Avusturyalı Annesi nedeniyle etnik anlamda çift kimlikli olan Liszt kendini öncelikle Macar olarak gördü.

Peşte’de başladığı müzik eğitimine sonra Vinaya’da devam etti. Dönemin en usta müzisyenlerinden ders aldı. Piyano hocası Beethoven’in öğrencilerinden Carl Czerny, müzik tarihi ve teorisi hocası ise Mozart’ın en büyük rakibi olan Salieri idi. Liszt hakkında anlatılanlar, onun Viyana’da verdiği ilk konsere Beethoven’in de geldiği ve konser sonrasında henüz daha bir çocuk olan Liszt’i alnından öperek tebrik ettiğini kaydederler. Bu konserin ardından “dahi çocuk” Liszt Paris’ten Londra’ya kadar tüm Avrupa başkentlerinde konserler verdi.

Piyano virtüözü olarak izleyenleri kendine hayran bırakıyordu. İnce narin elleri ve özellikle de çok uzun parmakları sayesinde onun çaldığı piyano asla başkalarıyla kıyaslanamıyordu. Enstrümana dikte ettiği dinamik ve hızlı tempo çoğu kez piyanoların konser esnasında hasar görmesine, parçalanmalarına neden oluyordu. Bu nedenle kendisine esprili “piyano katili” adı da takılmıştı.

1838 yılı Liszt için Macar ulusuyla olan ilişkileri açısından bir dönüm yılı oldu. O yıl Peşte’de tarihin en büyük ve en ağır zararlar veren sel felaketi yaşanınca Liszt ülkesine yardım etme zorunluluğunu hissetti ve halk için yardım konserleri başlattı. Bunun ardından ise başkentte bir konservatuar kurulması için bir vakıf kurdu ve çalışmalara girdi.

Ferenc Liszt’in hayatında Türklerle özel bağları da olmuştur. 1847’de İstanbul’da beş hafta geçirdi. Beyoğlu’ndeaki Nur-u Ziya sokağında onun anısında yerleştirilen levha o günlerin anısını yaşatmaktadır.

Resim: 1001istanbul.com

Bu beş hafta içinde Ferenc Liszt pek çok konser verdi. Arka arkaya iki gece padişah Abdülmecit’in huzurunda piyano çaldı. İstanbul’da yaşayan ve Osmanlı Müzika-ı Hümayunu’nu (Osmanlı Askeri Bandosu) kuran Guiseppe Donizetti’nin bestelediği Osmanlı marşlarından Mecidiye marşı üzerine piyanoyla varyasyonlar hazırladı. Ve kendisine bir Osmanlı nişanı takdim edildi.

Ferenc Liszt 1848’den 1861’e kadar Weimar’da yaşadı. Bu dönemde Staatkapelle Orkestrasının şefi olarak çalıştı. O zaman yaşadığı köşk bugün müzedir. Bu dönem usta müzisyen Wagner’le de giderek derinleşen bir dostluk yaşadı. İki büyük müzisyen sayesinde şehir o dönem Avrupa müzik merkezlerinden biri haline geldi.

1865’yılında Peşte’de Aziz Erzsebet Oratoryumunu sundu. 1867’de de İmparator Josef Ferenc’in taç giyme töreni için yazdığı eseri yönetti. Hayatının son yıllarını Weimar, Peşte ve Roma arasında geçirdi. Bu yıllarda artık çok sık konser vermiyor, para kazanmak için çalışmıyor ve öğrencilerine de ücretsiz eğitim veriyordu.

1875’de bugün artık adını taşıyan Peşte Müzik Akademisi kuruldu. Akademinin ilk başkanlığına da Liszt getirildi.

Hayatı boyunca 600’ün üstünde eser verdi. Özellikle gençlik yıllarındaki eserleri virtüöz özellikler taşıyan eserlerdi.

Hayatının 1848’den sonraki ikinci döneminde senfoniler ve piyano konçertoları ağırlıktaydı. Bunlar arasında Faust senfonisi,  Tasso ve Les Préludes en tanınmışlardandır.

Estergon katedrali için yazdığı Missa Solemnis de bilinen eserlerindendir.

Macar halk dansları üzerine yazdığı 19 rapsodi de çok sevilen eserleri arasındadır.

Ferenc Liszt 1886’da Bayreuth’da öldü.

Adı bugün Budapeşte’deki Müzik Akademisinde, 2011’den bu yana adını taşıyan Budapeşte havaalanında ve 20 yıldır faaliyette olan dünyaca ünlü Budapeşte Ferenc Liszt Kamara Orkestrasında yaşıyor.

Türkinfo

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

C. Gülşen Karanis Ekşioğlu

Gülşen Karanis Ekşioğlu, AFS bursu ile bir sene Almanya’da okuduktan sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye), Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2003’de mezun olmuş, İşletme alanında Yüksek Lisansını ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde 2014’de tamamlamıştır. 2019’da Yale Üniversitesi’nin Kadın Liderler, 2020’de MIT’nin Dijitalleşme Programını tamamlayan Karanis Ekşioğlu, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Küresel Siyaset Bölümü’nde Doktora çalışmalarına devam etmektedir. Uluslararası Diplomasi Enstitüsü tarafından 2007 senesinde “Genç Küresel Lider” olarak seçilmiş; Türk-Alman İş Konseyi’nde Yürütme Kurulu, Uluslararası İşbirliği Platformu’nda ise İcra Kurulu Üyeliği yapan K…

Ahmet Akif Oktay Kimdir?

Ahmet Akif Oktay (d. 1961, Yalvaç, Isparta) Türk büyükelçi. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Aynı yıl Dışişleri Bakanlığı'na girmiştir. Çeşitli görevlerin ardından 2002-2005 yıllarında Bingazi Başkonsolosu, 2005 yılında kısa bir süre Dışişleri Bakanlığı Genel ve İkili Ekonomik İşler Dairesi Başkanı, 2005-2007 yılları arasında Rotterdam Başkonsolosu, 2007-2008 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Dairesi Başkanı, 2008-2011 yılları arasında ise Dışişleri Bakanlığı Siyaset Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Oktay 2011-2015 yılları arasında Vietnam Büyükelçisi olarak görev yapmış, 2016 yılında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'n…

Peter Szijjarto Kimdir?

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó 30 Ekim 1978 doğumludur.23 Eylül 2014'ten beri Dışişleri ve Ticaret Bakanı olan Macar bir politikacıdır . Daha önce Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Parlamento Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır. Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı. Haziran 2012'de Başbakanlık Dışişleri ve Dış Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atandı . 1998 yılında Fidesz'e katıldı . Aynı yıl Győr şehrinde belediye yönetimi üyeliğine seçildi ve 2006-2010 yılları arasında tekrar manda aldı. 2005 yılında Fidesz'in gençlik örgütü olan Fidelitas'ın başkanlığına seçildi ve 2009 yılına kadar bu görevi sürdürdü. İlk olarak 2002'de Millet Meclisi üyesi oldu . 2006, 2010, 2014 ve 2018 yıllarında da görev a…

Viktor Orban Kimdir?

Viktor Mihály Orbán (d. 31 Mayıs 1963, İstolni Belgrad, Macaristan), Macar siyasetçi ve 2010 yılından beri Macaristan Başbakanı. Aynı zamanda 2003 yılından beri Fidesz partisinin genel başkanıdır. Segeşvahervar'da doğan Orbán, 1987 yılında Eötvös Loránd Üniversitesi'nde hukuk okuyup mezun oldu. Pembroke Koleji'nde kısa bir süre politika eğitimi gören Orbán, Macaristan'da başlayacak olan 1989 Devrimleri öncesinde ülkesine döndü ve Macar Yurttaş Birliği adlı siyasî öğrenci oluşumuna katıldı. Kendisinin liderliği altında Fidesz, başlangıçtaki klasik liberal ve Pro-Avrupacılık ideolojilerinden çıkarak merkez sağ ve ulusal muhafazakârlık çizgisine doğru kaydı. 1989'da, Imre Nagy önderliğinde 1956'da gerçekleştirilen ancak bastırılan Macar Devrimi ve…

İstván Széchenyi Kimdir?

Kont İstván Széchenyi 21 Eylül 1791’de  Viyana’da çok önde gelen bir Macar soylu ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.  Evde hem Almanca ve hem de Macarca konuşulurdu. Avusturya Askeri okuluna gitti ve günlüklerini de Almanca olarak tuttu. On altı yıl boyunca imparatorluk ordusunda subay olarak görev yaptı. Pek çok çarpışmaya katıldı, madalyalarla ödüllendirildi. 1826’da ordudan ayrıldı. Orduda hizmet ettiği yıllarda kendini çok yetiştirmişti. Avrupa’nın pek çok ülkesini gezmiş, bu ülkelerdeki reformlarla tanışmıştı. Bu seyahatleri esnasında Macaristan’daki ekonomik ve toplumsal koşulların çok geri olduğunu anlamıştı. Bu nedenle Macaristan’da gelişmenin önünü açabilecek, ekonomik ve kültürel gelişmeyi hızlandırabilecek toplumsal kurumlar…

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askeri Lisesi’ni bitirdi. 1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu. Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı S…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ